Site Hızının SEO’ya etkisi

Google’ın, “Site hızı artık bir sıralama faktörüdür” açıklamasından sonra, site hızı yeni bir sıralama faktörü olarak gündeme gelmiştir. Bunun anlamı, Google’ın arama sonuçlarında bulunan sayfalara yeni bir kriter ekleyerek, yardımcı bir filtre getirmesidir. Araştırmalar sonucunda yavaş site hızlarının müşteri memnuniyetini azalttığı ortaya çıktığından, bu yönteme başvurulmuştur. Yani sizin sayfanız (eğer hızlı ise), yavaş olan sitelere göre daha öncelikli olacak demektir.

SeoMoz.org sitesindeki Geoff Kenyon; 2011 yılında yaptığı araştırmada, yaklaşık 100 farklı siteden veri toplayarak bir denklem yaratmıştır. Bu denklemi Google Webmaster Tools’larını (Site yöneticisi araçlarını) kullanarak oluşturmuştur. Denklem:

y = 122.32e-0.31x

Bu denkleme göre x, sayfanızın saniye bazında yüklenme süresidir; y ise sizin sayfanızdan yavaş olan sayfaların yaklaşık yüzde değeridir. Eğer Google Webmaster Tool’da yüklenme zamanını tutuyorsanız, bu denklemi kullanarak sayfanızın diğer sayfalara göre olan hız oranını hesaplayabilirsiniz.

Peki, Neden site hızı bu kadar önemli?

Site yüklenme hızı ne kadar önem teşkil eder?  Sitenizi hızlandırmak; ilk başta sitenizin kullanıcı deneyimini iyileştirmek için ve aynı zamanda sitenizdeki dönüşüm hızını arttırmak için yapılmalıdır, ama biz burada sadece SEO’ya olan etkisini konuşacağız.

Eğer Google’ın resmi blogunda yaptığı açıklamaya (Site hızının SEO’ya etkisi) bakacak olursak;

“While site speed is a new signal, it doesn’t carry as much weight as the relevance of a page. Currently, fewer than 1% of search queries are affected by the site speed signal”

Yani; site hızı yeni bir faktör olmasına rağmen bir sayfanın konu ile ilgili olması kadar ağırlık taşımıyor. Günümüzde, arama sorgularının %1 inden azı, site hızı faktöründen etkileniyor.

Bu demek ki site hızı, sorguları sadece diğer sıralama etkenlerinin birbirine çok yakın olduğu durumlarda veya yükleme hızının oldukça zayıf olduğu durumlarda etkiler.

Site hızınızı nasıl öğrenebilirsiniz?

 • Page Speed – Bedava bir uygulamadır, tek yapmanız gereken sitenizin url’ini yazıp, sonuçlarına bakmak ve size önerdiği çözümleri uygulamaktır.
 • Yslow – Yahoo tarafından yapılan bedava bir uygulamadır, Tarayıcınıza yükleyip site açılışında size vereceği rapora kolayca ulaşabilirsiniz. Bu tarayıcılara Internet Explorer dahil değil tabi ki 🙂
 • WebPageTest – Bu site, sayfanızın yüklenme performansını şelale olarak gösterir ve optimizasyon için size bir kontrol listesi (checklist) verir.
 • Google Insights – Google’ın bedava analiz uygulamasıdır. Sitenizin url’ini kullanarak analiz yapabilir ve size gösterdiği sonuçlara göre işlem yapabilirsiniz.

Site hızını yükseltmenin yöntemleri

Eğer SEO nuzu geliştirmek(iyileştirmek) istiyorsanız size bir kaç yöntem önerebilirim. Şimdilik bunlara genel olarak değineceğim daha sonra tek tek neler yapılması gerektiğini paylaşacağım.

Eğer site hızını yükseltmek istiyorsanız şunları yapabilirsiniz;

 • HTTP isteklerinizi azaltın – Bu sizin sayfanızın daha hızlı yüklenmesini sağlayacaktır. Bunun anlamı sayfanızdaki yükleme isteklerini, scriptler gibi, stil dosyalarınız (CSS’ leriniz) ve resimlerinizin yüklenme isteklerini azaltmaktır.
 • CSS’lerinizin tümünü başka bir dosyada birleştirip <head> etiketi içinde çağırın ve böylece sitenizin daha hızlı açılmasını sağlayın. Javascript de benzer şekilde ele alınmalıdır.
 • CSS Sprites – Kullanabildiğiniz her an Css Sprites kullanmaya gayret edin. İstek sayısını en aza indirmek için kullanılan yegane yöntemlerden biridir.
 • Resimlerinizin optimize olduğundan emin olun – Eğer Photoshop’unuz varsa bunu basit birkaç tıklama ile yapabilirsiniz. Bunun için kullanabileceğiniz web araçları da var; örneğin ysmush.it
 • Cache’leme yöntemini kullanın
 • Gzip kullanın – Gzip‘in 70% oranında site hızına etkisi vardır.
 • CDN (Content Delivery Network – İçerik Dağıtım Ağı) kullanın. CDN kullandığınızda, sitenizin içeriği ile CDN’den gelen içerik aynı anda yüklenir ve site hızınızın artmasını sağlar.
 • 301 yönlendirmelerini azaltın – Hatta eğer mümkünse 301 yönlendirmesi kullanmayın.

Şimdilik bu kadar, daha sonra her adımı tek tek inceleyen yeni konularla tekrar görüşmek üzere.

 

Kaynaklar: seomoz.org, googlewebmastercentral.blogspot.com

Henüz yorum yok, ilk yorum yapan sen ol!

Cevapla

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir